Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği)

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe Kulak (Protrude Ear) Nedir? 

Kepçe kulak, kulak ile kafa arasındaki açının normalden daha fazla ve/veya kulak sayvanının normalden büyük olmasından kaynaklanır.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) ÖNCESİNDE DEĞERLENDİRME İÇİN KLİNİĞİMİZE BEKLİYORUZ.

@ Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Manisa Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) Nedir?

Psikolojik değişim ve gelişimin yaşandığı çağlarda estetik görünüm, çocuklar için büyük bir sosyal sorundur. Kepçe kulaklı çocuklar arkadaşları tarafından alay konusu olmakta, bu durum çocuğun psikolojisinde telafisi zor kalıcı izlerin oluşmasına neden olmaktadır. Kepçe kulak sorununun tedavisi cerrahidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) Nasıl Yapılır? 

Tek taraflı ya da çift taraflı olarak yapılan otoplasti ameliyatları için küçük çocuklarda her zaman genel anestezi tercih edilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı – otoplasti için tanımlanmış çok sayıda farklı teknik ve yaklaşım mevcuttur. Bu tekniklerde; kıkırdaklara dikişler kullanılarak şekil vermek, kıkırdakların şekil almalarını kolaylaştıracak zayıflatmalar yapmak, kıkırdakları kısman çıkartmak işlemleri bulunmaktadır. 

Tekniğin seçiminde yaş ve sorunun nedeni veya nedenlerinin belirleyici rol oynadığı bilinmelidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) Ne Zaman Yapılmalıdır?

Psikolojik nedenlerden dolayı cerrahi okul öncesi dönemde yapılmalıdır. Erişkin hastalar için herhangi bir yaşta yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında ciddi ağrı şikayeti olmaz ancak bazen sık kullanılan ağrı kesici ilaçlar gerekebilir. 

Ameliyat sonunda işlem yapılan kulaklar üzerine bandaj uygulanır ve kontrol amacıyla ilk hafta içinde birkaç kez değiştirileiblir.

Ameliyat sırasında erimeyen dikişler kullanıldıysa bunlar da birinci haftada yapılan kontrolde alınmaktadır. 

Hastaların ilk iki hafta sürekli takiben ilk bir ay boyunca yatarken kulakları uygun pozisyonda tutacak şekilde bandaj ya da kafa bandı kullanılması önerilebilir. 

Ameliyat sonrası doku iyileşmesi genellikle iki ayda tamamlanmasına karşın özellikle kulağa dikişlerle şekil verilen ameliyatlarda kulak kepçesinin altı ay boyunca çekiştirme şeklindeki travmadan korunması gerekebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) Fiyatları 2023 İzmir Manisa

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği), tedavi veya kozmetik amaçlar nedeniyle yapılabilmektedir. Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) kişiye özel yapılan bir işlemdir. Bu yüzden Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) fiyatları da kişiden kişiye değişebilmektedir. Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) işlemleri hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.