Botoks

Etken maddesi botulinum toksini olan sıvının, özel bir enjeksiyon yöntemiyle hedef dokulara verilmesidir. Bu uygulama sayesinde hedef dokular, bazı sınırlar dahilinde yeniden kurgulanır. Cerrahi operasyona gerek kalmadan birçok işlem botoks uygulamaları sayesinde gerçekleştirilebilir. Bunlar arasında botoksla kırışık düzeltme, botoksla kaş kaldırma, botoksla burun ucu kaldırma, botoksla dudak kaldırma, botoksla diş sıkma tedavisi gibi isimlerle bilinen işlemler vardır. İşlem öncesinde doktor muayenesi yapılır. Bu muayene sırasında yapılacak olan işlem seçilir ve işlemin kapsamı kararlaştırılır. Doktor, talep ettiğiniz işlemi size özel olarak kurgulayacak ve uygulama özenle gerçekleştirecektir. Botulinum toksin uygulaması hakkında detaylı bilgi için randevu alabilirsiniz.

Botoks Nedir? 

Clostridium botulinum bakterisinin toksininin (bir nörotoksin) hedef dokulara enjekte edilmesiyle gerçekleşen ve neredeyse uzun zamandır kozmetik amaçlı kullanılan bir işlemdir. Enjekte edilen bu sıvı sayesinde, hedef bölgedeki kaslar bir süreliğine (yaklaşık 6 ay) gevşetilir. Böylelikle kişinin, hedef bölge ile ilgili talep ettiği sonuçlar alınmış olur.Hedef bölgede tekrar gevşeme isteniyorsa belirli aralıklar bu enjeksiyonlar tekrarlanır ancak her tekrarda dozlar farklı uygulanabilir. Botulinum toksin içeren Botox ve Dysport markaları sıklıkla kullanılmaktadır.

BOTOKS ÖNCESİNDE DEĞERLENDİRME İÇİN KLİNİĞİMİZE BEKLİYORUZ.

@ Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Botoks Nasıl Yapılır? 

Uygulanacağı bölgeye ve nedene göre birçok farklı şekilde yapılabilir. Kozmetik veya tedavi amaçlı uygulanabilir.  Genel olarak işlem, hedef kaslara nörotoksin enjeksiyonu sonrasında gevşetilmesi ile gerçekleşir. İşlem öncesinde talepleriniz ve ihtiyaçlarınız doktor tarafından dinlenir. Daha sonra ise işlem, size ve yüzünüze özel olarak planlanır. Doktorunuz işlemin her adımıyla ilgili sizi bilgilendirir. Son olarak ise bahsettiğimiz enjeksiyon işlemi gerçekleşir.

Botoks Hangi Bölgelere Yapılır? 

Kozmetik botox işlemi genelde yüz ve boyun bölgesinde kullanılmaktadır.

Botulinum toksin işlemi ile;

  • Kaş bölgesinde yer alan çizgiler ve kırışıklıklar giderilebilir, kaşlara ve kaş bölgesine daha kalkık bir görünüm kazandırılabilir   
  • Alın bölgesinde yer alan kırışıklıklar giderilebilir.    
  • Göz çevresindeki kırışıklıklar giderilebilir.    
  • Dudakta barkod çizgileri olarak da bilinen dikey kırışıklıklar giderilebilir.
  • Burun ucu ve dudak kaldırma yapılabilir. 
  • Yüzde aşırı terleme sorunu giderilebilir.    
  • Diş sıkma (trismus), buna bağlı olan çene ağrısı ve diş gıcırdatma gibi sorunlar özel masseter botox işlemleri ile giderilebilir.
  • Ses bozuklukları tedavisinde kullanılabilir.  
  • Yüzün pek çok bölgesinde yer alan kırışık görünüm botox uygulamaları ile giderilebilir; hastalara çok daha genç ve canlı bir yüz görünümü kazandırılabilir.

Botoks Ne Zaman Etki Eder? 

Botulinum toksin işlemleri, cerrahi operasyonlar gibi uzun ve zahmetli işlemler değillerdir. Yüzde bulunan bazı problemler çok kısa sürede geçici olarak ortadan kaldırılabilir. Bu işlemin etkileri 2 ila 7 gün arasında fark edilir duruma gelmektedir. Bu etkilerin süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de ortalama olarak 6 ay boyunca devam eder. Etkinliğin devamını arzu eden kişiler için uygulamalar tekrarlanır.

Botox Kimler Yapılabilir? 

Botulinum toksini ; hamileler, emziren anneler, bazı kanama ve kas hastalıklara sahip olanlar haricinde her cinsiyetten, 18 yaşından büyük isteyen herkese endikasyon dahilinde yapılabilir. İşlem öncesinde doktorunuz sizi muayene edecek, bu işleme uygunluğunuz konusunda en doğru kararı verecektir.

Botox Etkili Kremler Botoks’un Yerini Tutar Mı? 

Cilde uygulanan kremler, botoks işleminin yerini tutamazlar. Botoks işlemi, deri altı enjeksiyonlar sayesinde, yalnızca kararlaştırılan dokular hedef alınarak yapılır. Son derece hedefe yönelik ve kesin sonuçlar alınmasına sebep olur. Botoks kremleri ise genellikle bir pazarlama stratejisi olarak bu şekilde anılırlar.

Erkekler Botox Yaptırabilir Mi? 

Erkekler de kadınlarda olduğu gibi mimiklere, bu mimikleri kontrol eden kaslara ve bu kasların hareketlerine bağlı oluşan kırışıklıklara sahiptir. Günümüzde erkekler de kadınlar gibi yaygın olarak kozmetik amaçlı botoks ve estetik operasyonlar yaptırmaktadır. Uzman bir doktor, kadınsı bir görüntüye yol açmadan erkeklere botoks uygulayabilir. 

Botoksun Zararları Var Mı? 

Botoks, geçici ve deneyimli ellerde oldukça güvenli bir işlemdir.  Genellikle merdiven altı şartlarda, uzman ve hekim olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen botoks işlemleri sırasında kalıcı kozmetik sorunlar, enfeksiyonlar ile kalıcı sinir ve kas harabiyeti oluşabilir. Bu nedenle uygun olmayan koşullarda ve uzman olmayan bir doktor tarafından gerçekleştirilecek olan botoks işlemlerinden uzak durmak gerekir.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

İşlem sonrasında, talep edilen etkiler birkaç gün içerisinde kendilerini göstermeye başlarlar. Bu süre boyunca enjeksiyon bölgesine masaj uygulanmamalı ve sürekli olarak dokunulmamalıdır. Botoks yaptıran kişilere bir hafta kadar boyunca sırt üstü yatmaları önerilir. Uygulama sonrası makyaj yapılabilir, yüz yıkanabilir ancak solaryum seansları önerilmez. Doktorunuz, botoks sonrasında nelere dikkat edeceğinizi ve kaç gün dikkat etmeniz gerektiğini detaylı olarak size anlatacaktır.

Botoks Fiyatları 2022 İzmir Manisa

Botoks uygulaması, tedavi veya kozmetik amaçlar nedeniyle yapılabilmektedir. Botulinum toksin uygulamaları kişiye özel yapılan bir işlemdir. Bu yüzden botoks uygulama fiyatları da kişiden kişiye değişebilmektedir. Botoks işlemleri hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.