Burun Estetiği Sonrası

Burun Estetiği Sonrası?

Burun estetiği sonrası ilk 24 saatte yüzde şişlik, burun ve baş bölgesinde ise ağırlık hissi meydana gelebilmektedir.

Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı) sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Burun estetiği ameliyatı (İzmir Manisa) sonrasında ilk 24 saatte yüzde şişlik, burun ve baş bölgesinde ise ağırlık hissi meydana gelebilmektedir. Bu komplikasyonları en hafif şekilde atlatmak için doktor tarafından gerekli ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Ameliyattan sonra göz çevresinde morarma görülebilir ve 1-2 gün sürebilir. Bu bölgeye soğuk uygulamak şişliğin derecesini azaltarak hastanın daha konforlu hissetmesini sağlayabilir. Başarılı geçen operasyonların ardından hissedilen ağrı daha az olacaktır. Ameliyat sonrası göz çevresinde meydana gelen şişliklerin inme süresi yaklaşık 1 hafta, morlukların iyileşme süresi ise yaklaşık 2 haftadır. Yine ameliyattan sonra oluşan fakat dikkatli incelenmediği takdirde dışardan kolaylıkla farkedilemeyen şişlikler ise birkaç ay sonunda tamamen yok olacaktır. Operasyonun ardından ilk birkaç gün az miktarda kanama görülmesi ve birkaç hafta sürebilen burun tıkanıklığı durumları normal kabul edilir. Eğer kanama yaşanmaması için tampon uygulaması yapılmış ise bu tampon birkaç gün içinde alınacak ve hasta daha konforlu bir yaşama kavuşacaktır. 

Hastanın ameliyattan sonra dikkat edeceği en önemli konu burnuna ve yüzüne bir darbe almamasıdır. Ameliyat sonrası hasta istediği gibi beslenebilir. Vücudunu yıkayabilir, saçlarını yıkarken de başını geriye atarak alçıya-burun üstündeki metal tampona ve altındaki bantlara zarar vermemeye çalışmalıdır. Burun içine konan tamponlar 2. ya da 3. günde, alçı da genellikle 1 hafta sonra çıkarılır.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Sonrası İlk Üç Ay 

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda öncelikle hastanın burun bölgesini koruma altına alması gerekliliği yer alır. Dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbe, hareket ya da travma engellenmelidir. Bu nedenle özellikle ilk 1 ay içerisinde daha az hareket edilmeli, ağır sporlardan kaçınılmalı ve yüz üstü pozisyonda uykuya geçilmelidir. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler uygulanırken, hasta yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalıdır. Ağrı kesici, akıntı ve tıkanıklığı giderici herhangi bir ekstra kullanıma gidilmemesi beklenir. Akıntılar, kanamalar, şişlik ve ödemler beklenen durumlardır ve sabredilmesi gerekir. İlk 3 ay içerisinde hepsi azalarak yok olmaktadır.

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve meydana gelen değişimler konusunda hastalar bu 3 ay için sabırlı olmalıdır. 3 aylık süreçte hasta günlük yaşamda olabildiğince dikkatli davranmalıdır. Kontrol ve muayeneler aksatılmamalı, tamponların çıkarılmasından sonra burun bakımı ve temizliğine özen gösterilmelidir. Ameliyattan sonra hasta dikkat ettiği sürece rahat bir şekilde duş alabilir. Makyaj konusunda ise burun kısmını kimyasal ürünler ile kapatmamak şartı ile rahat davranılmasında bir sakınca yoktur. Unutulmaması gereken; burun bölgesinin 3 aylık süreçten sonra da koruma altında tutulmasıdır. Koku alma ve nefes alış verişinde meydana gelen sorunlar zamanla azalacaktır. Bu tür sorunlar ameliyatın kötü gittiğini göstermez; ameliyat sonrası beklenen durumlar arasında yer aldığı unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Sonrası Günlük Hayata Geçiş 

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler en çok da iş hayatında yer alan hastaları ilgilendirir. Çünkü bu süreçte uzun bir süre izin almak mümkün olmayabilir. Birkaç gün sonra normal hayata dönmekte sakınca bulunmaz. Ancak bu süreçte de hastalar burun bölgesine dikkat etmelidir. Kış mevsiminde yapılan burun ameliyatları için grip riski de bulunmaktadır. Hastalık konusunda hastalar kendisini koruma altına almalıdır. Yaz mevsiminde hastalar çok sıcak ortamlardan kaçınmalı, burun içinin nemi korunmalıdır. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler yerine getirildiği takdirde, hastalar bir sorun yaşamadan iyileşme sürecini sağlıklı bir şekilde atlatacaktır. Doktor ve hastaların sürekli iletişim halinde kalması ile meydana gelen her gelişmenin nedeni anlaşılabilir ve gerekli görüldüğünde geç kalınmadan müdahale edilmesi de sağlanabilir.

Burun estetİĞİ AMELİYATI ÖNCESİNDE DEĞERLENDİRME İÇİN KLİNİĞİMİZE BEKLİYORUZ.

@ Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

İzmir Manisa Burun Estetik Fiyatları 2022 

Burun estetiği ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir.